ויוותר בוגר הישיבה לבדו

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

12/08/2022

20:06

pexels-tomas-anunziata-695479

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת תזריע

יסורים של אהבה
על צרעת הבתים נאמר בפרשתנו:
“ונתתי נגע צרעת” ואמרו חז’ל: ‘בשורה טובה היא להם שנגעים באים עליהם , לפי שהטמינו הגויים יושבי הארץ מטמונות זהב בקירות הבתים – כל 40 שנה שהיו ישראל במדבר, ועל ידי הנגע – נותץ את הבית ומוצאן’.
היתכן, הרי הנגעים באים בגלל חטאי לשון הרע וגאווה, ומדוע שהחוטא ירוויח מטמון מהעונש שמגיע לו?
ללמדנו, שעונשי שמים לא נועדו להכאיב לאדם אלא לגרום לו לעצור את זרם החיים ולהיבנות מחדש.
היסורים אוצרים בתוכם עתיד מזהב, אם רק נפרק נכון את ה’קירות הנגועים’ של יסורי חיינו – נמצא אוצרות..
(חלקי בקהילתי)

סטטוס
לשבת

“ויוותר יעקב לבדו ויאבק איש עמו עד עלות השחר”. זו מציאות שהייתה ועדיין קיימת… המלאך הזה, שרו של עשיו, העז להיאבק עם יעקב רק כשהוא היה לרגע לבדו, אך כשיעקב היה יחד עם משפחתו הרחבה, בתוך קהילתו – הוא לא העז לעשות זאת. כי כשיהודי נשאר או מרגיש ‘לבדו’, זה מתכון מסוכן ל’ויאבק איש עמו’.

רעיונו הגדול של ארגון ‘חלקי בקהילתי’ הוא לחבר את כל בוגרי הישיבות שיצאו אל עולם המעשה, אלו שמרגישים את תחושת ה’לבדו’ – לקהילה תורנית חברתית שבה ירגיש כל אחד שייך ומשמעותי. השתייכות לקבוצה קהילתית – שחבריה מתקדמים בה יחד בעבודת ה’ ובלימוד תורה, היא התשובה היעילה ביותר לבעיית ה’לבדו’.

שרי – אל

בדקתם פעם מה מהות השם שלכם? בסוף המאבק בין יעקב לשרו של עשיו, ביקש ממנו יעקב אבינו ברכה. מהי עניינה של הברכה הזו שצריך ממנו יעקב, וכי לשרו של עשיו יש כח לברך? אחר כך, במענה לבקשת הברכה, מוסיף לו המלאך שם – ישראל. מדוע המלאך עושה זאת, וממתי שרו של עשיו יכול לקבוע לנו את שמנו? בהמשך, גם יעקב מתעניין בשמו של המלאך והוא משיב לו ‘למה זה תשאל לשמי’, כלומר: ‘אין לנו שם קבוע. משתנים שמותינו הכל לפי מצוות עבודת השליחות שאנו משתלחים’ (רש”י). מה כוונתו?

תשובתו של המלאך לבירור שמו, לא הייתה התחמקות. זו הייתה תשובה אמיתית שגילתה ליעקב שלעשיו – על שלל צורותיו המשתנות, אין באמת כח עצמאי משל עצמו אלא הוא שליח אלוקי שמטרתו לאתגר את יעקב. כידוע, שמו של דבר מגלה על מהותו. כשאדם מודע לכוחותיו ולכוחות הפועלים סביבו – זו ברכה! כי כשברור לאדם מיהו, והוא מאמין בכוחות שלו – זו ברכה גדולה מאין כמוה. הוא יודע מה הוא צריך לעשות עם עצמו. תפקידו של עשיו – נציג כוחות הרוע בעולם הוא – לאתגר את היהודי בכל מיני צורות, כדי לאפשר לו לנצח ולהיות בדרגת חשיבות של שר.

יעקב ביקש מהמלאך שיגלה לו מה העניין שלו, ומהי המטרה שלו באתגרים שהוא מציב בפניו כל הזמן. המלאך משיב לו שאין לו ‘עניין’ קבוע, וכל המציאות המעיקה שלו נועדה אך ורק כדי לאתגר אותו, ולאפשר לו באמצעות האתגרים הללו להתקדם.

צורות ה’עשיו’ המתחלפות הללו בחייו של כל יהודי אינן תאונת עבודה, אלא הן חלק בלתי נפרד בתוכנית האלוקית המתוכננת לכל אחד. דווקא שרו של עשיו, שיודע שכל מהותו ועניינו בעולם הוא – שליחות אלוקית לאתגר את יעקב, ולתת לו את האפשרות לנצח – הוא זה שהעניק ליעקב ‘ברכה’ שהעצימה אותו, בכך שהוא לימד את יעקב שאין לו, לשרו של עשיו, שום כח אמיתי, כולו דמיון, וכל עניינו הוא הוא רק להעמיד בפני יעקב אתגרים. הדבר הנוסף והעיקרי שהוא לימד את יעקב, שיש לו כח לנצח את כל האתגרים הללו כי הא-לוקים איתו ובתוכו, והוא ואנחנו – בניו – שרי-אל!

מעשה דינה כמשל לחיים

“ויבוא חמור ושכם בנו אל שער עירם וידברו אל אנשי עירם… האנשים האלה שלמים הם איתנו וישבו בארץ ויסחרו אותה… אך בזאת יאותו לנו… בהימול לנו כל זכר”. פרשת שכם בן חמור היא לימוד אקטואלי לדורות! עיר שלמה משתכנעת מראש העיר עד כמה משתלם כלכלית וחברתית לחבור לבני יעקב, במחיר ‘פעוט’ של ברית מילה לכל העיר, וכולם משתכנעים – כי ‘מה לא עושים למען המדינה…’

אבל את האמת המשפילה של ‘מאחורי הקלעים’, ואיך מתרסקות להן האידיאולוגיות השקריות לבסוף כולם יודעים. מאחורי כל האידיאולוגיות והדיבורים הגבוהים עומד הבן השובב של הבוס, שמשגע לאביו את הראש, והוא בתורו משגע לכל העיר את הראש – כשמאחורי כל הסיפור הזה עומדת ‘דינהלה’ קטנה שמשגעת לכולם את הראש…

מעשה דינה הוא משל לנגיעות אישיות שמסתתרות במעטה של לשם שמים. תמיד כדאי שנהיה מודעים ל’קנאה תאווה וכבוד’ שעלולים להסתתר מאחורי כל מיני אידיאולוגיות ודיבורים. כי כשמעורבבים להם אינטרסים של תאווה וכבוד בתוך מצגת של ‘לשם שמיים’ – סופה של המצגת להסתיים בקול ענות חלושה – כשהמסך יעלה והאור יידלק… מעשה דינה הוא סמל לאינטרסים שונים ומשונים שמסתתרים מאחורי הדברים. תמיד כדאי לבדוק מאחורי אידיאולוגיות משונות היכן ה’דינהלה’ מסתתרת…

תמונה: Photo by Tomas Anunziata: https://www.pexels.com/photo/anonymous-person-with-blue-ray-on-mountain-ridge-at-night-695479/

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

אקטואליה

להמשיך הלאה או נקסט?

אקטואליה בהלכה

מט"ח של ריבית

אקטואליה

מדינה של גהינום

כותרות משנה

התנערי מעפר החול

אולי יעניין אותך גם

A "Heder" an orthodox Jewish school
1965/01/01 Copyright © IPPA 03750-005-13 
          Photo by Barzelai Avraham
התנערי מעפר החול
pexels-pixabay-161561
זכרונות מן העבר
WhatsApp Image 2023-09-22 at 09.32.21
מרגש: כך התכוננו ב'חלקי' סניף רחובות את יום כיפור
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות