להתחבר מחדש

טור אורח

06/27/2024

19:47

על-רקע-עננים

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת חוקת

’נחשים בעולם התורה’
כתרופה לנשוכי הנחש – עשה משה רבנו נחש נחושת, תלה אותו על נס, וכל הנשוך שהביט לעברו ושיעבד את ליבו לשמיים – התרפא.
אז מדוע לעשות נחש נחושת, די היה לומר למי שרוצה – שיביט באמונה ותפילה לשמיים ויתרפא ?
מכאן לימד רבי חיים מוולאז’ין זצ’ל את הסגולה הנפלאה שלו, כשיהודי נתקל בצרה – שנמשלה לנחש מכיש – יביט לתוך הצרה בעיניים, ויתרכז במחשבה ש’אין עוד מלבדו’ ואין שום כח אמיתי בעולם מלבד רצון ה’. המחשבה הזו תבטל מעליו כל ’נחש’..
נמצא איפוא, שלא מספיק לומר על כל צרה שסביבנו- ’הכל משמיים’, אלא צריך להביט אל תוך עיני ה’נחשים’ המקיפים אותנו, ולהבין את המסר שנשלח אלינו משמיים על ידם.
כדאי שנחשוב על זה בתקופה זו, כש’נחשים’ סובבים את עולם התורה, על מה ולמה בדיוק הם באו עלינו, ונבין דרך גזירותיהם איך להסתכל נכון לשמיים, ובמה אנחנו ! צריכים להתחזק…

סטטוס
לשבת

שו”ת נשות חלקי | עם הרב זאב קצנלבוגן

זו שאלה על ירידה רוחנית כללית או ספציפית יותר על תפילה. אני פשוט מרגישה שאני כבר לא מצליחה להתפלל. אני אומרת את המילים (משתדלת) אבל הן ריקות. לא יודעת למה אני לא מצליחה להיפתח בפני השם. גם ללמוד פרשת שבוע בשבת שזה היה הרגל קבוע וכיף שהיה לי, כבר לא. ואפילו שבת עצמה… פשוט בא לי לישון. עצוב לי על הניתוק שנוצר בי ומפחיד אותי לאן זה הולך ומה אני עושה כדי לעצור, ולחזור ולהתחדש ממקום אמיתי.

וואו, איזה כאב. יש לך טעם בקשר, יש לך נוסטלגיה טובה, ומשום מה זה לא הולך כפי שאת מצפה. זה קדוש מאוד שאת שואלת, והדבר הראשון החשוב הוא שלא תיבהלי. בברכת הלבנה, אנחנו יוצאים לראות את הלבנה המתחדשת, ומברכים בשמחה. מה השמחה הגדולה כל כך? את זה מסבירה הברכה עצמה: “וללבנה אמר שתתחדש… שהם עתידים להתחדש כמותה.” עם ישראל, מלמדים אותנו חכמים, מזכיר את הלבנה. פעם הוא בעוצמה ובחיים מלאים, ופעם הוא הולך ומתכווץ. כמובן שמשל זה עוסק בכלל, אבל הוא נכון גם לגבי כל יהודי באשר הוא. כל אחד חווה עליות וירידות במציאות הרוחנית שלו. פעם עם סיבה הנראית לעין, ופעם לא. המכנה המשותף הוא שתמיד יש סיכוי לעלות שוב. תשאלי, אבל מה הבשורה? אם בכל מקרה ארד שוב, בדיוק כמו הלבנה? על כך כבר ענה הנביא ישעיהו: “והיה אור הלבנה כאור החמה”. הירידות תיפסקנה והמאמץ לעלות רוחנית, ישא פרי ויתקבע בצורה החיובית המלאה שלו. ללא ירידה נוספת בע”ה. אז דבר ראשון, את בחברה טובה, ובע”ה הגלגל יחזור לעצמו. ומה עושים בינתיים? חפשי לעצמך קו אדום ברור שאותו את לא חוצה בכל מקרה, בין אם בא לך ובין אם לא. לקו האדום הזה יש שתי תכליות: 1. המאמץ הגדול אך האפשרי הזה הוא ערך עצום, ערך שמספר שאת לא מוותרת על הקשר. גם אם הוא לא בא לך טבעי כרגע. תחשבי על מישהו שרואה שאת נלחמת על הקשר איתו, נכון, שזה משמעותי? 2. מכירה את הקרקעית של הבריכה? נכון שכשנוגעים בה היא דוחפת למעלה? אז זהו, הקו האדום מסוגל אולי ליצור תחתית לבריכה… מאחל לך בכל לב שבמהרה תוכלי לתת כח לאלו שכרגע צריכים אותו. בהצלחה ענקית.

מעוניינת לשלוח שאלה לרב, כתבי
[email protected] למייל
לרישום קבלת כל תכני הזכות ליהדות הרשמי כאן:
https://lp.smoove.io/ozk7?cs=chelki

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

ארץ ישראל שלנו

טורים

כמו מים ,חיים

אקטואליה

נכנס חרדי ויוצא - - - ?

כללי

נחשים בעולם התורה

אולי יעניין אותך גם

הורדה (9)
"יצאת צדיק" פרק 1
317723911E822496EF913E5080C0F85F_800x392.20180510T173203
נכנס חרדי ויוצא - - - ?
סגור נגישות