למלא את הבור

הרב דן טיומקין

12/17/2022

22:54

pexels-victoria-akvarel-1094072

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת תזריע

יסורים של אהבה
על צרעת הבתים נאמר בפרשתנו:
“ונתתי נגע צרעת” ואמרו חז’ל: ‘בשורה טובה היא להם שנגעים באים עליהם , לפי שהטמינו הגויים יושבי הארץ מטמונות זהב בקירות הבתים – כל 40 שנה שהיו ישראל במדבר, ועל ידי הנגע – נותץ את הבית ומוצאן’.
היתכן, הרי הנגעים באים בגלל חטאי לשון הרע וגאווה, ומדוע שהחוטא ירוויח מטמון מהעונש שמגיע לו?
ללמדנו, שעונשי שמים לא נועדו להכאיב לאדם אלא לגרום לו לעצור את זרם החיים ולהיבנות מחדש.
היסורים אוצרים בתוכם עתיד מזהב, אם רק נפרק נכון את ה’קירות הנגועים’ של יסורי חיינו – נמצא אוצרות..
(חלקי בקהילתי)

סטטוס
לשבת

חינוך ילדים זה דבר שדורש השקעה. עלינו לנסות תמיד לשאוף לחזק את הקשר עם הילדים, ולפעמים צריך להיות יצירתיים על מנת למצוא את הדרכים המתאימות עם כל ילד: דרך זמני איכות. דרך התעניינות והקשבה. דרך מגע. צריך פשוט לאהוב אותם, ויש לאהבה הזו כוח ריפוי אמיתי, יעיל וחזק יותר מכל תרופה בעולם.

כל אחד יכול להתמקצע בזה, להתחבר לאינטואיציות הטבעיות שלו, ולמצוא דרכים יצירתיות לחיזוק הקשר שלו עם הילדים. המציאות היא, שכאשר אין קשר חזק באופן קבוע, נוצר ואקום מסוכן, שמתבטא בשעמום ובתסכול, ובעוד צורות שלילות ביטוי שונות (הצקה לאחים, חוצפה, עשיית שטויות, ובהמשך גם חבירה לחברים רעים ולמסכים). הדבר מרומז קצת בפסוק בפרשה שלנו: “הַבּוֹר רֵיק – אֵין בּוֹ מָיִם” (בראשית ל”ז כ”ד וברש”י שם), כאשר מים אין בו – אז נחשים ועקרבים יש בו. כדי למנוע את הנחשים והעקרבים האלו, צריך למלא את הבור במים, צריך להשקיע בקשר איכותי, חוויתי ומהנה. זה החיסון שסותם את הואקום באופן המוצלח והחיובי.

להרבה ילדים מאתגרים (במיוחד כאלו עם הפרעת קשב) יש צורך חזק לחוויות של הנאות וריגושים. הרבה הורים נלחמים קשה כדי לשנות את הטבע הזה, אבל זו מלחמה אבודה, אפשר רק לנתב אותו לכיוונים חיוביים. אנחנו נדרשים לספק להם מינון נדרש של הנאות, כי אחרת, הם יצאו לחפש את זה בעצמם בחוץ, ואז כנראה זה יהיה פחות כשר ויותר מסוכן, ועל הדרך, הם עלולים לגבש תפיסת עולם שונה או אפילו הפוכה מזו של הוריהם וממה שהם מייצגים, כי ההורים נתפסים בעיניהם כמשביתי-שמחות וכיף, ואז אנחנו בבעיה אמיתית.

יש דוגמאות רבות לחוויות של אקשן, כמו טיולים, קומזיצים, ספורט, אופניים, מוזיקה, בריכה, וכדומה. קשה קצת לתת דוגמאות קונקרטיות, אבל יש כלל אחד שבוודאי נכון תמיד: זו השקעה משתלמת. האלטרנטיבה יכול להיות הרבה יותר יקרה ותובענית, ולכן כדאי להבין שזה באמת צורך חיוני אצל הילד, לקבל ולחוות הנאות וריגושים, ואם הם לא יקבלו אצלנו מענה לצורך הזה, הם כבר יצליחו להיות יצירתיים ולמצוא הזדמנויות לסיפוק וחוויה במקומות אחרים.

הורים רבים חוששים שרף הדרישות של הילד שלהם רק ילך ויעלה עם הגיל אם הוא יחווה חוויות אקשן מגוונות. אבל זה לא נכון. להיפך, דווקא ילד שעסוק כל הזמן להילחם כדי לקבל הנאות, עלול להתחפר במאבק הזה להשיג עוד ועוד חוויות כאלו. אבל אם הילד מקבל את ההנאות והריגושים במינון הנצרך, הוא יהיה פנוי יותר להתפתחות תקינה ולהתבגרות, ולכן יש סיכוי גבוה שרף הדרישות שלו דווקא ירד עם הזמן.

כשהם קטנים יותר זה יותר קל. הם רוצים את זמני האיכות והחוויות איתנו, ולכן כדאי לתפוס את ההזדמנויות. לא מדובר כאן בפרס מותנה להתנהגותם, אלא זה התיקון, זה החיסון האמיתי לאתגרי העתיד. לא ידוע לי על סדנאות שמלמדות את זה, האחריות פה היא אישית: כל אחד במציאות חייו צריך למצוא דרכים יצירתיות ליישם את המהלך, וליצור זמנים חווייתיים כאלו עם הילדים.

יהי רצון שנצליח כולנו לצבור חוויות מקרבות עם ילדינו!

קרדיט תמונה: Photo by Victoria Akvarel : https://www.pexels.com/photo/kids-sitting-on-green-grass-field-1094072/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

אקטואליה

להמשיך הלאה או נקסט?

אקטואליה בהלכה

מט"ח של ריבית

אקטואליה

מדינה של גהינום

כותרות משנה

התנערי מעפר החול

אולי יעניין אותך גם

WhatsApp Image 2023-09-22 at 09.32.21
מרגש: כך התכוננו ב'חלקי' סניף רחובות את יום כיפור
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
WhatsApp-Image-2023-08-23-at-19.50.38
מה מעניין את החרדי העובד?
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - יט' אלול
הורדה (9)
"יצאת צדיק" פרק 1
סגור נגישות