תובנה רוחנית מהפיגוע המחריד

אבי גרינצייג

11/24/2022

11:08

pexels-rosemary-ketchum-1464230

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת וישלח

יש לך קהילה ?
“ויוותר יעקב לבדו ויאבק איש עמו עד עלות השחר”.
מדוע בחר ה’איש’ הזה, שכידוע היה מלאך רוחני – להילחם עם יעקב כשהוא נותר לבדו, וכי מלאך לא יכול לתקוף בכל מצב וליד הרבה אנשים ?
זהו שלא, כי כשיהודי נמצא בתוך משפחה וקהילה תומכת, גם ‘שרו של עשיו’ יודע שאין לו סיכוי.
כי כשיש לך קהילת חברים תורנית משלך, ואתה מרגיש שיש לך בה חלק משמעותי, ואתה מרגיש שייך אליה – אתה תורם לה ונתרם ממנה, תוכל לעמוד בכל ניסיונות החיים.
ככה זה כשיש ליהודי קהילה משלו !
( מבית חלקי בקהילתי ! )

סטטוס
לשבת

מי שגדל בשנות התשעים בירושלים, נזרק השבוע באחת אל תוך החוויה המצמררת של טרור המטענים ופיגועי האוטובוסים. שוב חזרנו לימים בהם פיתחנו חוש שישי ייחודי לזיהוי מזוודות זנוחות בתחנות, צימחנו עיניים בגב לזיהוי טיפוסים בעלי חזות מחשידה, התרגלנו לאינסטינקט של פתיחת התיק למאבטח בכניסה לכל סופר שכונתי.

ההבדל העיקרי בין טרור למלחמה הוא בדיוק זה. מלחמה מכוונת לנצח, לכבוש שטח, להביס את האויב. טרור מודע מראש למגבלותיו, הוא מכוון למקום אחר – מקום של הטלת אימה בקרב האזרחים, להרגיל אותם לחיי פחד, לא ידע האדם את עתו. יכול בחור ישיבה צעיר וחרוץ לקום בבוקר ולהתגבר כארי בדרכו לישיבה, ואז רחמנא ליצלן להירצח באופן ברברי ומחריד.

אינני מנסה לחשב חשבונות שמים וגם איני האיש לעשות זאת, אבל נזכרתי משום מה בהקשר אחר בו אנחנו נדרשים להיות ערניים לסביבה, ההקשר הרוחני. מי יודע? אולי אם נהיה מודעים יותר לצרכים של הסביבה הטבעית שלנו בעניינים שברוח, נצטרך לדאוג פחות לעניינים שבחומר ובגוף. זה הזמן להצטרף למעגל המתרחב והולך של יזמי ‘חלקי בקהילתי’, מעגל של מודעות לסביבה וערנות לצרכיה, מעגל של תמיכה רוחנית ועזרה. וה’ הטוב יאמר לצרותינו די.

תמונת אילוסטרציה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

טורים

ה'דינה' שמאחורי הקלעים

טורים

כמה טוב לקנא!

זוגיות

החוסן הביתי-אור בחשיכה

טורים

אולי יעניין אותך גם

תמונה קורנפלד
סדרת שיעורים קצרה ומרתקת מאת הרב אלימלך קורנפלד שליט"א
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ"א אלול
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות