תובנה רוחנית מהפיגוע המחריד

אבי גרינצייג

11/24/2022

11:08

pexels-rosemary-ketchum-1464230

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת חוקת

’נחשים בעולם התורה’
כתרופה לנשוכי הנחש – עשה משה רבנו נחש נחושת, תלה אותו על נס, וכל הנשוך שהביט לעברו ושיעבד את ליבו לשמיים – התרפא.
אז מדוע לעשות נחש נחושת, די היה לומר למי שרוצה – שיביט באמונה ותפילה לשמיים ויתרפא ?
מכאן לימד רבי חיים מוולאז’ין זצ’ל את הסגולה הנפלאה שלו, כשיהודי נתקל בצרה – שנמשלה לנחש מכיש – יביט לתוך הצרה בעיניים, ויתרכז במחשבה ש’אין עוד מלבדו’ ואין שום כח אמיתי בעולם מלבד רצון ה’. המחשבה הזו תבטל מעליו כל ’נחש’..
נמצא איפוא, שלא מספיק לומר על כל צרה שסביבנו- ’הכל משמיים’, אלא צריך להביט אל תוך עיני ה’נחשים’ המקיפים אותנו, ולהבין את המסר שנשלח אלינו משמיים על ידם.
כדאי שנחשוב על זה בתקופה זו, כש’נחשים’ סובבים את עולם התורה, על מה ולמה בדיוק הם באו עלינו, ונבין דרך גזירותיהם איך להסתכל נכון לשמיים, ובמה אנחנו ! צריכים להתחזק…

סטטוס
לשבת

מי שגדל בשנות התשעים בירושלים, נזרק השבוע באחת אל תוך החוויה המצמררת של טרור המטענים ופיגועי האוטובוסים. שוב חזרנו לימים בהם פיתחנו חוש שישי ייחודי לזיהוי מזוודות זנוחות בתחנות, צימחנו עיניים בגב לזיהוי טיפוסים בעלי חזות מחשידה, התרגלנו לאינסטינקט של פתיחת התיק למאבטח בכניסה לכל סופר שכונתי.

ההבדל העיקרי בין טרור למלחמה הוא בדיוק זה. מלחמה מכוונת לנצח, לכבוש שטח, להביס את האויב. טרור מודע מראש למגבלותיו, הוא מכוון למקום אחר – מקום של הטלת אימה בקרב האזרחים, להרגיל אותם לחיי פחד, לא ידע האדם את עתו. יכול בחור ישיבה צעיר וחרוץ לקום בבוקר ולהתגבר כארי בדרכו לישיבה, ואז רחמנא ליצלן להירצח באופן ברברי ומחריד.

אינני מנסה לחשב חשבונות שמים וגם איני האיש לעשות זאת, אבל נזכרתי משום מה בהקשר אחר בו אנחנו נדרשים להיות ערניים לסביבה, ההקשר הרוחני. מי יודע? אולי אם נהיה מודעים יותר לצרכים של הסביבה הטבעית שלנו בעניינים שברוח, נצטרך לדאוג פחות לעניינים שבחומר ובגוף. זה הזמן להצטרף למעגל המתרחב והולך של יזמי ‘חלקי בקהילתי’, מעגל של מודעות לסביבה וערנות לצרכיה, מעגל של תמיכה רוחנית ועזרה. וה’ הטוב יאמר לצרותינו די.

תמונת אילוסטרציה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

ארץ ישראל שלנו

טורים

כמו מים ,חיים

אקטואליה

נכנס חרדי ויוצא - - - ?

כללי

נחשים בעולם התורה

אולי יעניין אותך גם

תמונה קורנפלד
סדרת שיעורים קצרה ומרתקת מאת הרב אלימלך קורנפלד שליט"א
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות