אין לא יכול, יש לא רוצה!

טור אורח

03/01/2024

09:14

shutterstock_397680841-600x600

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת חוקת

’נחשים בעולם התורה’
כתרופה לנשוכי הנחש – עשה משה רבנו נחש נחושת, תלה אותו על נס, וכל הנשוך שהביט לעברו ושיעבד את ליבו לשמיים – התרפא.
אז מדוע לעשות נחש נחושת, די היה לומר למי שרוצה – שיביט באמונה ותפילה לשמיים ויתרפא ?
מכאן לימד רבי חיים מוולאז’ין זצ’ל את הסגולה הנפלאה שלו, כשיהודי נתקל בצרה – שנמשלה לנחש מכיש – יביט לתוך הצרה בעיניים, ויתרכז במחשבה ש’אין עוד מלבדו’ ואין שום כח אמיתי בעולם מלבד רצון ה’. המחשבה הזו תבטל מעליו כל ’נחש’..
נמצא איפוא, שלא מספיק לומר על כל צרה שסביבנו- ’הכל משמיים’, אלא צריך להביט אל תוך עיני ה’נחשים’ המקיפים אותנו, ולהבין את המסר שנשלח אלינו משמיים על ידם.
כדאי שנחשוב על זה בתקופה זו, כש’נחשים’ סובבים את עולם התורה, על מה ולמה בדיוק הם באו עלינו, ונבין דרך גזירותיהם איך להסתכל נכון לשמיים, ובמה אנחנו ! צריכים להתחזק…

סטטוס
לשבת

הרב אבי אברהם | יועץ ומטפל רגשי מנהל מרכז קומ”ה לקידום והעצמה

אחד מתלמידי הפילוסוף סוקרטס שאל אותו פעם “איך אני יכול להפוך להיות חכם כמוך?” סוקרטס הוביל אותו למעיין, ואמר לו: תתבונן במי המעיין. התלמיד הסתכל ולא הבין כלום יותר קרוב, אמר סוקרטס. כשהתקרב, דחף סוקרטס את ראשו למים והחזיק אותו בכח. התלמיד החל לנפנף בידיו, אבל סוקרטס לא שיחרר. כעבור דקה, הרים סוקרטס את ראש התלמיד, שהסתכל חסר נשימה על המורה הנערץ, מנסה להבין מה הולך פה. אמור לי תלמיד יקר, שאל אותו הפילוסוף: כאשר הראש שלך היה לפני רגע מתחת למים, מה היה הדבר החשוב ביותר בשבילך? כבוד? כסף? להיות חכם? איזה כסף ואיזה כבוד, אמר התלמיד, מתנשף, “אוויר היה הדבר היחיד אותו רציתי בעולם” ‘כשהתשוקה שלך לחכמה – תהיה חזקה כמו אותה תשוקה שהייתה לך לאוויר, אז תוכל להפוך לחכם באמת’ הכריז סוקרסט. תשוקה ממוקדת, תשוקה בוערת, מבטיחה תוצאות מדהימות. יש דברים שרק אתה יכול לעשות אותם, ואיש לא יעשה אותם בשבילך.


איך אתה מרגיש? אני שואל את מנחם, תלמיד ישיבה בן 18 , שסובל מחרדות, ודיכאונות. רע מאוד! הוא עונה לי בהטעמה, אני ממש סובל כאן! את המשפט הזה הוא יכול לומר גם עם חיוך גדול. לעיתים, לספר על מבטים זדוניים של חבריו, אחרי שצפיתי בו מהצד וראיתי את האינטראקציה החברתית משתפרת פלאים. אך הוא בשלו: אתה לא מבין כמה אני סובל! קל היה להישאב למסכנות שלו, זה גם מה שהוא בעצם ביקש. עד שיום אחד החלטתי לשנות גישה: ‘אתה לא באמת רוצה!’ אמרתי לו כשהוא החל להתלונן שוב. ‘אין לי לצערי איך לעזור לך עד שבאמת תרצה בעזרתי’. ישנן 3 אופציות במצבך; הרעה שבהן – להישאר באותו המצב. הטובות יותר נתונות לבחירתך: ליצור שינוי – להתמסר לטיפול ולהשקיע בעבודה אישית, או להשלים עם המצב כמות שהוא, אך לנטרל את ה’מסכנות’ שבו, לגלות בו צדדים חיוביים כך שניתן יהיה לחיות איתו בהשלמה”. ‘איך אתה אומר שאני לא רוצה? מי ירצה אם לא אני?’ הוא עונה, פגוע. לכך חיכיתי. בדיוק כמו הבחור ש’רוצה ללמוד אבל יש לו עיסוקים עם רכבים’, כמו חברו ש’רוצה מאוד לרזות ולהיות בכושר, אבל הבורקס גדול ממנו’. אני מסביר גם לו שהכל תלוי ברצון, רצון אמיתי. מהו ‘רצון אמיתי? רצון ממוקד שמאפשר לך להתנתק ולוותר על כל השאר! איך תהיה ‘הרב שטיינמן’ כשאיפתך אם אתה מוסיף לפזול לחיי מותרות, נהנתנות ופאר? זה נקרא ‘לרצות’ באמת? כך ישבנו משך שעה ארוכה עד שהנער הפנים שהוא בעצם ‘רוצה ולא רוצה’. תלוי על הגדר – רגל פה ורגל שם, מנסה ליהנות מכל העולמות. כאשר שאלו את הרבנית קופשיץ, מנשות ירושלים הצדקניות שהצמיחה דורות של בנים ת”ח ויראי שמים, ‘איך הצלחת לגדל כאלו דורות ישרים ומבורכים של תלמידי חכמים?’ היא ענתה בפשטות: “כי רציתי’. שאלו אותה ‘אבל הרי כל אחד רוצה?’ והיא ענתה: “כל אחד רוצה גם את זה וגם דברים נוספים אחרים, אני- רציתי ‘רק את זה’!
להארות וליצירת קשר:
[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

ארץ ישראל שלנו

טורים

כמו מים ,חיים

אקטואליה

נכנס חרדי ויוצא - - - ?

כללי

נחשים בעולם התורה

אולי יעניין אותך גם

WhatsApp Image 2023-09-22 at 09.32.21
מרגש: כך התכוננו ב'חלקי' סניף רחובות את יום כיפור
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
WhatsApp-Image-2023-08-23-at-19.50.38
מה מעניין את החרדי העובד?
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - יט' אלול
הורדה (9)
"יצאת צדיק" פרק 1
סגור נגישות