הגיע הזמן להתערב

הרב משה שמעון אופן

12/29/2022

20:49

pexels-mike-b-145683

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת וישלח

יש לך קהילה ?
“ויוותר יעקב לבדו ויאבק איש עמו עד עלות השחר”.
מדוע בחר ה’איש’ הזה, שכידוע היה מלאך רוחני – להילחם עם יעקב כשהוא נותר לבדו, וכי מלאך לא יכול לתקוף בכל מצב וליד הרבה אנשים ?
זהו שלא, כי כשיהודי נמצא בתוך משפחה וקהילה תומכת, גם ‘שרו של עשיו’ יודע שאין לו סיכוי.
כי כשיש לך קהילת חברים תורנית משלך, ואתה מרגיש שיש לך בה חלק משמעותי, ואתה מרגיש שייך אליה – אתה תורם לה ונתרם ממנה, תוכל לעמוד בכל ניסיונות החיים.
ככה זה כשיש ליהודי קהילה משלו !
( מבית חלקי בקהילתי ! )

סטטוס
לשבת

הכינוס של ‘חלקי בקהילתי’ היה מיוחד. אינספור כלים מקצועיים, שותפות-אמת בין יזמים מכל הארץ המבקשים להאיר את העולם באור התורה, וכמובן, ברכתם וחסותם של מרנן ורבנן גדולי ישראל.

אותי זה לקח לפסוק מרגש המופיע בפרשת השבוע: כִּי עַבְדְּךָ עָרַב אֶת הַנַּעַר מֵעִם אָבִי לֵאמֹר אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ וְחָטָאתִי לְאָבִי כָּל הַיָּמִים (בראשית, מד, לב): יהודה מתחנן בפני יוסף – המשנה-למלך – שלא ייקח את בנימין האח-הקטן. הוא מסביר, הוא מזכיר, הוא פונה אל הלב. ואז יהודה מסיים במשפט הנפלא הזה: “כי עבדך ערב את הנער”. אני ערב לו, התחייבתי.

מדוע יש בכוחה של הערבות הזו לשנות משהו? למה יהודה חשב שאזכור העובדה שהוא ערב-לנער תניע או תזיז משהו בליבו של המשנה-למלך הקשוח?

כך כותב ה’שפת אמת’: שידע יהודה כיון שנתערב על בנימין סימן הוא שבידו להביאו לאביו בוודאי. יהודה לא ניסה לשכנע את יוסף. הוא פשוט ביטא את הידיעה הברורה שלו שהמשימה שלו תצליח. הוא ביטא את הביטחון שלו והעביר לנו מסר מדהים שצריך ללוות אותנו לכל החיים:

אם אתה ערב – אתה מצליח.

אם אתה מקבל החלטה שאתה מעורב, שזה חשוב לך, שזה משהו שאתה צריך לעשות – אתה תמצא את הדרך לעשות זאת נכון.

עשרות היזמים שהתכנסו ובאו לכינוס במלון ורט הביעו דבר אחד משותף ועמוק: הם קיבלו החלטה להתערב. הם מעורבים במה שקורה סביבם. והם יצליחו. כיון שנתערב, סימן הוא שבידו, בוודאי.

***

כאשר הקב”ה ביקש לתת את התורה לעם ישראל, דרש מהם השי”ת להביא ערב שיקיימו את התורה. מי יכול להיות ‘ערב’ על מנת שנקבל את התורה? באבות הקדושים לא היה די. עם ישראל היה זקוק למישהו שיבטא את המעורבות האישית. מישהו שעצם קיומו יגרום לכך שקיום התורה והמצוות ימשיך ויתקיים. היחידים שיכולים היו לשמש כערבים היו הילדים. אָמְרוּ לוֹ: בָּנֵינוּ יִהְיוּ עֲרֵבִים שֶׁלָּנוּ. מִיָּד קִבְּלָן הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא וְנָתַן אֶת הַתּוֹרָה לְיִשְׂרָאֵל.

מכירים את הביטוי: ‘לא ליד הילדים’? הרבה פעמים אנו עושים משהו שהמצפון שלנו לא לגמרי רגוע אתו. אנו מסוגלים לבצע פעולות שלא היינו רוצים שהילדים שלנו יעשו. אבל, לא ליד הילדים. לעולם לא נעניק לילדינו גישה חופשית לתכנים שאינם ראויים. לעולם לא נחשוף את ילדינו לעולמות בעייתיים ופסולים. גם אם לעצמנו אנו עלולים לותר לפעמים, להיכנע לפיתויים ולרצונות רגעיים, על הילדים שלנו נשמור ככל יכולתנו. נדאג שהם לכל הפחות ילכו בדרך הטובה והסלולה, בלי לסטות ימין או שמאל. כי על הילדים אנו מרגישים אחראים במאה אחוז. אנו חשים כי הצלחתם ועתידם תלויים בהחלטות שאנו נקבל. זו הסיבה שאנו כל כך זהירים בכל החלטה.

ה’ערבות’ שאנו חשים כלפיהם. ה’מעורבות’, התחושה שהצלחתם הצלחתינו והתעלותם התעלותנו גורמת לנו לעשות הכל למענם, בצורה הטובה ביותר. ‘בנינו ערבים בעדינו’ כי הם הערובה לכך שתמיד ננסה להבין טוב יותר את רצון ה’. הם הערובה לכך שגם אם יצרנו הרע מצליח לגרום לנו לסטות מדרך הישר, תמיד נרצה לחזור לדרך הנכונה, בשביל הילדים.

אתה מעורב – אתה מצליח.

***

בכינוס היזמים הייתה לי הזכות להציג יחד עם הרב אילן בוזגלו שליט”א את תכנית אחים לנפש. במסגרת התוכנית לומדים בZOOM שעה אחת בשבוע עם צעירים אקדמיים המבקשים להכיר טוב יותר את עולם התורה וארון הספרים היהודי.

השעה הזו היא שעה נפלאה. היא ממלאת בסיפוק של נתינה וקירוב, זו שעה של לימוד והשקעה. אבל יותר מהכל, זו שעה שבועית בה כל אחד מאיתנו יכול להעמיק ולהרחיב את הידיעה וההבנה של הנושאים המשמעותיים ביותר עבורנו. אנו שולחים חומרי לימוד מרתקים ומגוונים העוסקים בסוגיות עמוקות של ‘דע מה שתשיב’, תשיב לאחרים אך גם לעצמך.

לכל אחד מאיתנו יש תחושת ערבות ותודעת שליחות עמוקה ופנימית. אנו שגרירים במרחב הציבורי, אנו ראשי משפחות ואנו יהודים עובדי ה’. בוא גם אתה וקח חלק במיזם המהפכני שלנו. תהיה מעורב – תצליח. בוודאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

טורים

ה'דינה' שמאחורי הקלעים

טורים

כמה טוב לקנא!

זוגיות

החוסן הביתי-אור בחשיכה

טורים

אולי יעניין אותך גם

תמונה קורנפלד
סדרת שיעורים קצרה ומרתקת מאת הרב אלימלך קורנפלד שליט"א
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ"א אלול
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות