החוסן הביתי-אור בחשיכה

טור אורח

11/16/2023

17:33

hands-g096384eca_1920

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת תזריע

יסורים של אהבה
על צרעת הבתים נאמר בפרשתנו:
“ונתתי נגע צרעת” ואמרו חז’ל: ‘בשורה טובה היא להם שנגעים באים עליהם , לפי שהטמינו הגויים יושבי הארץ מטמונות זהב בקירות הבתים – כל 40 שנה שהיו ישראל במדבר, ועל ידי הנגע – נותץ את הבית ומוצאן’.
היתכן, הרי הנגעים באים בגלל חטאי לשון הרע וגאווה, ומדוע שהחוטא ירוויח מטמון מהעונש שמגיע לו?
ללמדנו, שעונשי שמים לא נועדו להכאיב לאדם אלא לגרום לו לעצור את זרם החיים ולהיבנות מחדש.
היסורים אוצרים בתוכם עתיד מזהב, אם רק נפרק נכון את ה’קירות הנגועים’ של יסורי חיינו – נמצא אוצרות..
(חלקי בקהילתי)

סטטוס
לשבת

אריק אייזנפלד
יועץ נישואין ויזם קהילת ‘חלקי’ בפ”ת

הסוד של עם ישראל, הוא שאפילו משפחה אחת עם קשר אמיתי וחזק, יכולה על כל העולם

אימרה ידועה בשם אחד הצדיקים, מתארת יהודי המסיים את תקופת החגים ועומד בפני שיגרת החורף הארוכה והקרה. הוא כמעט נופל לעצבות, אבל אז רואה מרחוק – את להבת נר חנוכה, שמיד מאירה ומחיה את נפשו. נדמה שאין אימרה אקטואלית מזו. יצאנו ברגע אחד מהאורות של סוכות ושמחת תורה, לתוך חושך נורא, מערבולת אימים שעדיין לא הסתיימה. עכשיו מגיע כסליו ואיתו ניחוחות הסופגניות ונרות החנוכה. לא צריך להיות נביא כדי לדעת שחנוכה הקרוב הולך להיות שונה מכל מה שהכרנו, חיילים שמדליקים בתוך עזה, וחנוכיות שכובשות כל בית יהודי בארץ ובעולם .

בנרות חנוכה ישנה הלכה שלא קיימת בשום מצווה. מדליקים אותם בבית “נר איש וביתו” אך מכוונים אותם דווקא לרחוב, בפתח הדלת או בחלון. מהו העניין הפלאי הזה, שהמדליק במקום גבוה שאין העין שולטת בו לא יוצא ידי חובתו? הרי ביהדות תמיד הכל פנימי, וכאן כל העניין הוא פרסום הנס מהבית החוצה? התשובה היא: שבחנוכה אנחנו מציינים את החוסן המשפחתי שלנו, שהוא סוד החוסן היהודי. הסיבה שעם ישראל שרד את הכל וישרוד לנצח, היא קודם כל בגלל שאנחנו משפחה אחת. נשמע קלישאה, אבל גנטית ומדעית זה בדוק. כולנו קרובי משפחה, בני יעקב אבינו, המשפחה היהודית הראשונה. הסיפור האדיר של נס חנוכה בו קומץ בודדים הביסו את האימפריה היוונית, הוא סיפורה של משפחה אחת. מתתיהו ובניו הכהנים, שהיו מאוחדים יחדיו, בחוסן טהור ופנימי, עד שיכלו להביס את היוונים, ולטהר את לב העם כולו. הסוד של עם ישראל, הוא שאפילו משפחה יחידה עם קשר אמיתי וחזק יכולה על כל העולם, לכן אנחנו לא מפחדים. זהו הסוד של נר חנוכה, שמפיץ את האור, מתוך הבית – הבסיס המשפחתי – אל הרחוב החשוך, שוטף ומאיר את העולם. אז איך משיגים חוסן משפחתי? תארו לעצמכם, זוג בעיצומה של מריבה, שומעים רעשים מבחוץ. מציצים בעינית ומבינים שיש חשש לחדירה עוינת. איך הם יהיו אחד עבור השני? עבור הילדים? אם רק נצליח להפנים שכל חולשה בבית מזמינה מזיקים למיניהם להתקרב, היינו מבצרים את בתינו. כי גם כשהעולם מתהפך, אם הבית הוא מחובר באמת, חסון ומאיר, שום חושך לא יוכל עליו.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

אקטואליה

להמשיך הלאה או נקסט?

אקטואליה בהלכה

מט"ח של ריבית

אקטואליה

מדינה של גהינום

כותרות משנה

התנערי מעפר החול

אולי יעניין אותך גם

pexels-pixabay-278823
קירוב קרובים - ההבדל בין נרות שבת לנרות חנוכה
סגור נגישות