החוסן הביתי-אור בחשיכה

טור אורח

11/16/2023

17:33

hands-g096384eca_1920

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת ויצא

יהודי מגלה רגישות יעקב אבינו – בחור צעיר הבורח מבית אביו, מגיע לחרן – עיר זרה – ונתקל שם בשעת צהרים ברועי צאן שיושבים בבטלה, ומיד הוא מעיר להם :
“לא עת האסף הצאן.. השקו הצאן ולכו רעו”.
סליחה יעקב , מאיפוא האומץ שלך, כאורח זר – להעיר לאנשים לא מוכרים? למדנו מיעקב , שתפקידו של יהודי הוא – ‘תיקון עולם’, וכשיהודי נתקל בעוולה ובחוסר צדק – אסור לו להיות אדיש , ותפקידו לעורר ולפעול – בלי להיות יותר מידי נימוסי. יהודי טוב מגלה רגישות לכל מה שסביבו.‏‎.‎‏
הוא מגיב. הוא פועל. וכשהוא לא יכול לעשות כלום, הוא מתפלל שיהיה טוב, אבל לעולם הוא לא מתעלם…
(חלקי בקהילתי)

סטטוס
לשבת

אריק אייזנפלד
יועץ נישואין ויזם קהילת ‘חלקי’ בפ”ת

הסוד של עם ישראל, הוא שאפילו משפחה אחת עם קשר אמיתי וחזק, יכולה על כל העולם

אימרה ידועה בשם אחד הצדיקים, מתארת יהודי המסיים את תקופת החגים ועומד בפני שיגרת החורף הארוכה והקרה. הוא כמעט נופל לעצבות, אבל אז רואה מרחוק – את להבת נר חנוכה, שמיד מאירה ומחיה את נפשו. נדמה שאין אימרה אקטואלית מזו. יצאנו ברגע אחד מהאורות של סוכות ושמחת תורה, לתוך חושך נורא, מערבולת אימים שעדיין לא הסתיימה. עכשיו מגיע כסליו ואיתו ניחוחות הסופגניות ונרות החנוכה. לא צריך להיות נביא כדי לדעת שחנוכה הקרוב הולך להיות שונה מכל מה שהכרנו, חיילים שמדליקים בתוך עזה, וחנוכיות שכובשות כל בית יהודי בארץ ובעולם .

בנרות חנוכה ישנה הלכה שלא קיימת בשום מצווה. מדליקים אותם בבית “נר איש וביתו” אך מכוונים אותם דווקא לרחוב, בפתח הדלת או בחלון. מהו העניין הפלאי הזה, שהמדליק במקום גבוה שאין העין שולטת בו לא יוצא ידי חובתו? הרי ביהדות תמיד הכל פנימי, וכאן כל העניין הוא פרסום הנס מהבית החוצה? התשובה היא: שבחנוכה אנחנו מציינים את החוסן המשפחתי שלנו, שהוא סוד החוסן היהודי. הסיבה שעם ישראל שרד את הכל וישרוד לנצח, היא קודם כל בגלל שאנחנו משפחה אחת. נשמע קלישאה, אבל גנטית ומדעית זה בדוק. כולנו קרובי משפחה, בני יעקב אבינו, המשפחה היהודית הראשונה. הסיפור האדיר של נס חנוכה בו קומץ בודדים הביסו את האימפריה היוונית, הוא סיפורה של משפחה אחת. מתתיהו ובניו הכהנים, שהיו מאוחדים יחדיו, בחוסן טהור ופנימי, עד שיכלו להביס את היוונים, ולטהר את לב העם כולו. הסוד של עם ישראל, הוא שאפילו משפחה יחידה עם קשר אמיתי וחזק יכולה על כל העולם, לכן אנחנו לא מפחדים. זהו הסוד של נר חנוכה, שמפיץ את האור, מתוך הבית – הבסיס המשפחתי – אל הרחוב החשוך, שוטף ומאיר את העולם. אז איך משיגים חוסן משפחתי? תארו לעצמכם, זוג בעיצומה של מריבה, שומעים רעשים מבחוץ. מציצים בעינית ומבינים שיש חשש לחדירה עוינת. איך הם יהיו אחד עבור השני? עבור הילדים? אם רק נצליח להפנים שכל חולשה בבית מזמינה מזיקים למיניהם להתקרב, היינו מבצרים את בתינו. כי גם כשהעולם מתהפך, אם הבית הוא מחובר באמת, חסון ומאיר, שום חושך לא יוכל עליו.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

טורים

ה'דינה' שמאחורי הקלעים

טורים

כמה טוב לקנא!

זוגיות

החוסן הביתי-אור בחשיכה

טורים

אולי יעניין אותך גם

pexels-pixabay-278823
קירוב קרובים - ההבדל בין נרות שבת לנרות חנוכה
סגור נגישות