חרדים. עובדים. נאמנים.

טור אורח

05/21/2024

11:36

צילום מסך 2024-05-21 142626

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת בהעלותך

עשה לך רב ו..אכילה רגשית.
אספסוף מלא תאווה מתנפל על משה רבנו ודורש: ‘נפשנו יבשה – תנה לנו בשר ונאכלה’ !
משה פונה אל ה’ בכאב ואומר: ‘לא אוכל אנוכי לבדי לשאת את משא כל העם – מאין לי בשר לתת לכל העם’?
כתשובה לכך מורה לו ה’ לאסוף שבעים ‘זקנים’ מתאימים – שיעזרו לו במשא העם – כך שהוא לא יהיה לבד.
ואנו שואלים, האומנם אם יהיו בעם מספיק רבנים נגישים – יהיה פתאום מספיק בשר לכולם?
לא!
אבל כשיהיה ליהודי רב אישי ונגיש! – שיעניק לו תמיכה רוחנית לנפשו ה’יבשה’ בכל פעם שהיא צריכה ריגוש וריענון – ממילא יתייתר אצלו הצורך ל’בשר תאווה’ מיותר

כי הנפש שלו פשוט תהיה שבעה..
(חלקי בקהילתי

סטטוס
לשבת

הרב ברוך לב | מרבני ‘חלקי’ בקהילתי

השבוע, כך סיפר לי אחד מידידיי – חרדי עובד בהגדרתו, התפתח שיח במשרד עורכי הדין שבו הוא עובד, ובמהלכו אמר לו אחד מחברי המשרד: ‘שמע חבר, אתה חרדי אחר – אתה הרי חרדי עובד! ‘המשפט הזה’ – כך מספר לי החבר – ‘תפס אותי מאוד. באמת אני חרדי אחר? מדוע בכלל חושבים עלי שאני אחר’?

השיח הציבורי בתקופה האחרונה, סביב השתלבותם של החרדים במוסדות המדינה והצבא, יצר ערבוב עניינים אותו אני מבקש לחדד. ערבוב זה גורם נזק תדמיתי, וגם נזק אמיתי, לכלל החרדים העובדים. דומני שחידוד הדברים אותם השמעתי בפני ידידי, ולדבריו ‘סידרו לו את הראש’, יוכל לעשות טוב לעוד רבים מחבריי החרדים העובדים. ברור ומובן מאליו – שכל חרדי שהחליט בשלב מסוים, לצאת מהיכלה של תורה ולעשות לביתו, אינו צריך להתנצל על כך בפני איש. ‘בזיעת אפיך תאכל לחם’ היא גזירה אלוקית. יש מי שבזיעת אפיו אוכל מלחמה של תורה – אשריו ואשרי חלקו. ויש שבזיעת אפו עושה את מלאכתו נאמנה – גם ברוך יהיה.

אך גם עמלי התורה וגם העמלים לפרנסתם הם בני היהדות החרדית – הבנויה על שלל תפיסות השקפתיות יסודיות; לימוד התורה כערך עליון, התבדלות ערכית-התנהגותית מהמגזר הכללי, שבאה לידי ביטוי בקוד לבוש שונה וצריכת תרבות שונה, נאמנות וציות לגדולי התורה, השקעה עיקרית בחינוך הילדים לתורה ויראת שמיים, שמירת הלכה ברמה גבוהה, ערכי צניעות מוקפדים, יחס מורכב למדינה ומוסדותיה – אלו הם רק חלק מתפיסות היסוד של החרדיות, שבנתה את עצמה עם השנים, והציבה לחבריה חומות של הגנה בפני סכנות רוחניות שאיימו עליה. הדיון הציבורי – בו נשמעים קריאות שונות של שילוב והשתלבות, יוצר בלבול מסוכן, כי הוא ממתג ושם בסל אחד את החרדים העובדים כולם. כאילו כל חרדי עובד משתייך באופן אוטומטי לאלו הקוראים תיגר על כל תפיסות היסוד החרדיות. חרדים אחרים, חרדים שרוצים רפורמה, כבר לא משתייכים לזרם החרדי, אלא הם החרדים הישראלים חדשים.

אז זהו שלא. העובד ה שבחרנו לצאת לעבוד בשלב כלשהוא בחיינו – היא מציאות שאינה נוגעת כלל לשאר ערכי הבסיס של החברה החרדית. אין שום קשר בין היותנו עובדים לכתחילה כדי לפרנס את ביתנו בכבוד – לבין תפיסות שונות במגוון הערכים של כלל החרדים המיינסטרים. אין קשר בין אב חרדי שבחר לצאת לעבוד – לבין הערך החרדי לשלוח את כל ילדיו בתחילת שנות התפתחותם למוסדות שילמדו אותם רק תורה. אין קשר בין יהודי חרדי שעושה לפרנסת ביתו – לבין יחסו המתבדל לציונות ולמדינה או רמת נאמנותו לגדולי התורה, והוא לא מתנצל או שם את עצמו בעמדה מתרפסת בפני הסביבה הכללית שמחייבת אותו להיות ישראלי חרדי. אין קשר בין היותו של החרדי – עובד, לבין החלפת קוד הלבוש החרדי, ובדרך כלל – לחרדים העובדים המקפידים על קלה כבחמורה, יש גם נראות חרדית, והם משתייכים לקהילה תורנית מכובדת. לאלו, גם לא תהיה להם בעיה בקבלת ילדיהם למוסדות החינוך של המיינסטרים. (ואם הם לא מקפידים על הלכה – גם במוסדות הממ”ח עושים להם בעיות. מעיד כותב השורות על ניסיונותיו שלא צלחו להשפיע על מנהלי ממ”ח לקבל ילדי משפחות חרדים עובדים ‘שלא עמדו בתקנון שלנו’ …). לא כל חרדי עובד, הוא חרדי ישראלי חדש. לא כל תפיסה שמעודדת אנשים צעירים לצאת לעבוד – אם הם לא מרגישים שהם ממצים את עצמם בכולל האברכים – היא קריאה לשינוי של כל ערך חרדי מקודש – שהוכיח את עצמו כיעיל במשך השנים. אכן, אנו חרדים עובדים, בגאון ובשמחה, אבל איננו מתנצלים, איננו מרגישים נחיתיים, ובעיקר, איננו שבט שונה בתוך מדורת השבט החרדית.

אנו חרדים. נאמנים. נקודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

חיי הווילה בג'ונגל

אקטואליה בהלכה

יש כאן עירוב?

טורים

אקטואליה

למה דווקא גמרא?

אולי יעניין אותך גם

A "Heder" an orthodox Jewish school
1965/01/01 Copyright © IPPA 03750-005-13 
          Photo by Barzelai Avraham
התנערי מעפר החול
pexels-pixabay-161561
זכרונות מן העבר
WhatsApp Image 2023-09-22 at 09.32.21
מרגש: כך התכוננו ב'חלקי' סניף רחובות את יום כיפור
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות