להמשיך הלאה או נקסט?

טור אורח

05/21/2024

11:18

אתרי-קניות-מומלצים-באינטרנט

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת בהעלותך

עשה לך רב ו..אכילה רגשית.
אספסוף מלא תאווה מתנפל על משה רבנו ודורש: ‘נפשנו יבשה – תנה לנו בשר ונאכלה’ !
משה פונה אל ה’ בכאב ואומר: ‘לא אוכל אנוכי לבדי לשאת את משא כל העם – מאין לי בשר לתת לכל העם’?
כתשובה לכך מורה לו ה’ לאסוף שבעים ‘זקנים’ מתאימים – שיעזרו לו במשא העם – כך שהוא לא יהיה לבד.
ואנו שואלים, האומנם אם יהיו בעם מספיק רבנים נגישים – יהיה פתאום מספיק בשר לכולם?
לא!
אבל כשיהיה ליהודי רב אישי ונגיש! – שיעניק לו תמיכה רוחנית לנפשו ה’יבשה’ בכל פעם שהיא צריכה ריגוש וריענון – ממילא יתייתר אצלו הצורך ל’בשר תאווה’ מיותר

כי הנפש שלו פשוט תהיה שבעה..
(חלקי בקהילתי

סטטוס
לשבת

שו”ת נשות חלקי | עם הרב זאב קצנלבוגן

בנוגע להזמנות באתרים שבתחילת המלחמה יצאו נגדנו, ושלחו הזמנות עם הדגל שלהם וכו’, רוב האנשים לא הזמינו מהם באותה תקופה, אבל עכשיו כבר מזמינים משם. השאלה שלי היא אם אמור להיות לי מצפון לקנות משם? ברור שיש עוד מקומות שחושבים כמותם אבל לא עשו צעד שמבטא את זה ואנחנו ממשיכים לקנות שם כרגיל… האם על פי ההלכה, או איך שאנחנו אמורים לנהוג, עדיף לא לקנות משם?

תודה!! שלום וברכה. אם את שואלת מבחינה הלכתית, אני לא הסמכות לענות. אם את שואלת שאלה רעיונית, אשמח לנסות לחשוב בקול. אלו כנראה דברים השייכים לתחום האפור, וכל אחד מרגיש קצת שונה בנוגע אליהם, אבל ככל הנראה יש הסכמה על הקצוות. אסביר למה אני מתכוון. אין ספק שאם חבר קרוב שלי מחזיק עסק לספות, ואני בכל מקרה מתכוון לקנות ספה, והוא נותן גם מחיר טוב וגם שרות, ברור שאשמח לקנות אצלו. מצד שני, אין ספק שאם מישהו הרביץ לאבא שלי היום בבוקר, גם אם הוא נותן שירות נהדר, לא אצרוך אצלו בכל מחיר. אלו הקצוות, ומה האמצע? למשל אדם שאיני מכיר, שחושב אחרת ממני בסוגיות יסוד. נקרא לו חילוני לצורך הדוגמא… האם אמכור לו בחנות שלי? כנראה שכן. אבל לא אתפלא אם מישהו יספר לי שהוא לא שמח לעשות זאת… ומה קורה אם האדם הזה הפגין אתמול בכניסה לבני ברק כדי שחרדים יתגייסו? כנראה שיהיה לי פחות כיף למכור לו. אבל עדיין לא כולם יסגרו בפניו את החנות. ואם הוא הפגין מול ביתו של ר’ גרשון אדלשטיין בחוצפה, שם יש סיכוי גדול שכבר לא אמכור לו. בקיצור זה רק משל… דרך בני האדם, שככל שהפער הוא יותר אישי ויותר נוכח בזמן, הם מגיבים בניתוק רגשי גדול יותר. אם העולם חוזר להרגלו, כנראה שאנשים מרגישים שזה פחות אישי ופחות נוכח. מצד שני, כל זמן שאנחנו מרגישים על בשרנו את בגידת העולם, אז למרות שהם משדרים עסקים כרגיל, יש בהחלט מקום ברמה האישית לשמור על כבודי ופחות לשתף פעולה.

“צאו והתפרנסו זה מזה”

מעוניינת לשלוח שאלה לרב, כתבי
[email protected] למייל
לרישום קבלת כל תכני הזכות ליהדות הרשמי כאן:
https://lp.smoove.io/ozk7?cs=chelki

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

חיי הווילה בג'ונגל

אקטואליה בהלכה

יש כאן עירוב?

טורים

אקטואליה

למה דווקא גמרא?

אולי יעניין אותך גם

תמונה קורנפלד
סדרת שיעורים קצרה ומרתקת מאת הרב אלימלך קורנפלד שליט"א
WhatsApp Image 2023-09-07 at 13.04.29
דף הקהילה - כ' אלול
סגור נגישות