פותרי החלומות

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

12/16/2023

21:54

2eda94f0496d700cccb9ac4518e1bf64

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת חוקת

’נחשים בעולם התורה’
כתרופה לנשוכי הנחש – עשה משה רבנו נחש נחושת, תלה אותו על נס, וכל הנשוך שהביט לעברו ושיעבד את ליבו לשמיים – התרפא.
אז מדוע לעשות נחש נחושת, די היה לומר למי שרוצה – שיביט באמונה ותפילה לשמיים ויתרפא ?
מכאן לימד רבי חיים מוולאז’ין זצ’ל את הסגולה הנפלאה שלו, כשיהודי נתקל בצרה – שנמשלה לנחש מכיש – יביט לתוך הצרה בעיניים, ויתרכז במחשבה ש’אין עוד מלבדו’ ואין שום כח אמיתי בעולם מלבד רצון ה’. המחשבה הזו תבטל מעליו כל ’נחש’..
נמצא איפוא, שלא מספיק לומר על כל צרה שסביבנו- ’הכל משמיים’, אלא צריך להביט אל תוך עיני ה’נחשים’ המקיפים אותנו, ולהבין את המסר שנשלח אלינו משמיים על ידם.
כדאי שנחשוב על זה בתקופה זו, כש’נחשים’ סובבים את עולם התורה, על מה ולמה בדיוק הם באו עלינו, ונבין דרך גזירותיהם איך להסתכל נכון לשמיים, ובמה אנחנו ! צריכים להתחזק…

סטטוס
לשבת

יוסף הצדיק נדרש לפתור את חלומות פרעה. לאחר שהוא שומע אותם, הוא אינו מסתפק רק בפתרונם, אלא מוסיף ומציע – מבלי שיתבקש על כך מפרעה – הצעות מעשיות להצלת מצרים מחרפת הרעב הקרבה לבוא.
לאחר שפרעה שומע את דבריו – הוא קובע בהחלטיות: “אחרי הודיע אלוקים אותך את כל זאת – אין נבון וחכם כמוך”. על פי מה החליט פרעה שאכן, פתרונו של יוסף הוא הפתרון הנכון, ומאיפה ידע פרעה שאלוקים
הוא זה שהודיע את פתרון החלום ליוסף? התשובה לכך היא אחריות!
יוסף בשונה מכל פותרי חלומותיו של פרעה, מעז מבלי שאף אחד ביקש ממנו – להציע הצעה מעשית לפתרון המשבר. הוא אינו מנכס לעצמו את פתרון החלום, וגם לא מסתפק בפתרון החלום, אלא מכריז – “בלעדיי, אלוקים יענה את שלום פרעה”. ‘אין החכמה משלי – אלא אלוקים ייתן ענייה לשלום פרעה’ (רש”י)
בשם האלוקים הוא לוקח אחריות, ומציע הצעות חכמות לפתרון המשבר. דווקא לקיחת האחריות הזו מבלי שיוסף
התבקש, היא שמלמדת את פרעה כי יוסף הוא איש אשר רוח אלוקים בו. רק פותר חלום כזה, שבנוסף לחוכמתו – גם לוקח אחריות ומציע פתרונות הבנויים על ‘רוח האלוקים’ – הוא האיש שדבריו ראויים להישמע, והוא ראוי להתמנות כמשנה למלך מצרים. פותרי חלוםרבים הופיעו בפני פרעה, אבל רק אחד גילהאחריות, והעז להציע הצעה מעשית.
החלום ושברו..

אנו נמצאים בתקופת מלחמה, בה המציאות בארצנו נראית כמו חלום רע – המצפה לפתרוןטוב יותר בע”ה. מטבע הדברים הרבה פותריחלומות נדרשים לפתור את חלומות התקופה, אך איך נדע לברור מכל פותרי החלומות את הפתרונות הנכונים ? מלמדנו יוסף, שפתרון אמיתי של חלום חייב להיות באחריות !
פתרונות אמיתיים של חלומות –חייבים להיות אחראיים. לא כאלו שאחרי שאתה שומע אותם, הם נשארים בגדר חלומות לא ישימים. אלא פתרונות מעשיים, כאלו שכששומעים אותם מרגישים כולם שפותר החלום אומר: “בלעדיי – אלוקים יענה את שלום פרעה”. אין החכמה משלי אלא אלוקים הוא העונה. פותרי החלומות האמתיים הללו, לוקחים בחשבון בכל פתרון מעשי שהם מציעים לסוגיות התקופה – בעיקר מה האלוקים חושב
על הפתרון שלהם, ואיך לימוד התורה וקיום המצוות לא ייפגעו מפתרון החלום. פותרי חלומות תורניים – מציעים הצעות אחראיות, שלוקחות בחשבון את כל ההשלכות של פתרונותיהם – בלי ששום ערך מערכי התורה לא ייפגע. קל להציע פתרונות ו’לגייס’ אנשים בשעה קשה זו למען מטרות שונות וחשובות ככל שיהיו, אבל קשה ומורכב יותר לקחת בחשבון את כל ההשלכות של פתרונות אלו, על אורחות חייהם ורמתם התורנית של רבים וטובים שגדלים בעולם התורה, ורצונם האמיתי להישאר עובדי ה’. אנו חייבים לזהות בכל פותר חלום, עד כמה ‘רוח אלוקים בו’ – מלבד היותו חכם ונבון, איש נטול נגיעות אישיות, שלוקח בחשבון בכל הצעה לשינוי – איך רוח האלוקים שאנחנו חרדים עליה כל כך – תישמר כרוח קדושה, מבלי שתהיה בה רוח חרדית-ישראלית חדשה, שסופה להיות רוח ישראלית יותר מחרדית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

ארץ ישראל שלנו

טורים

כמו מים ,חיים

אקטואליה

נכנס חרדי ויוצא - - - ?

כללי

נחשים בעולם התורה

אולי יעניין אותך גם

A "Heder" an orthodox Jewish school
1965/01/01 Copyright © IPPA 03750-005-13 
          Photo by Barzelai Avraham
התנערי מעפר החול
pexels-pixabay-161561
זכרונות מן העבר
_f33664f9-39b9-4ce5-9527-b38b301417be
לוח השנה היהודי - חלק ב'
WhatsApp Image 2022-07-28 at 18.26.55
ליל שישי של חלקי - הסיירת
סגור נגישות