ציבור ענק שמשווע לפתרון

אבי גרינצייג

11/17/2022

14:00

pexels-ali-ahmad-danesh-12168815

הרה״ג ברוך צבי גרינבוים

פרשת חוקת

’נחשים בעולם התורה’
כתרופה לנשוכי הנחש – עשה משה רבנו נחש נחושת, תלה אותו על נס, וכל הנשוך שהביט לעברו ושיעבד את ליבו לשמיים – התרפא.
אז מדוע לעשות נחש נחושת, די היה לומר למי שרוצה – שיביט באמונה ותפילה לשמיים ויתרפא ?
מכאן לימד רבי חיים מוולאז’ין זצ’ל את הסגולה הנפלאה שלו, כשיהודי נתקל בצרה – שנמשלה לנחש מכיש – יביט לתוך הצרה בעיניים, ויתרכז במחשבה ש’אין עוד מלבדו’ ואין שום כח אמיתי בעולם מלבד רצון ה’. המחשבה הזו תבטל מעליו כל ’נחש’..
נמצא איפוא, שלא מספיק לומר על כל צרה שסביבנו- ’הכל משמיים’, אלא צריך להביט אל תוך עיני ה’נחשים’ המקיפים אותנו, ולהבין את המסר שנשלח אלינו משמיים על ידם.
כדאי שנחשוב על זה בתקופה זו, כש’נחשים’ סובבים את עולם התורה, על מה ולמה בדיוק הם באו עלינו, ונבין דרך גזירותיהם איך להסתכל נכון לשמיים, ובמה אנחנו ! צריכים להתחזק…

סטטוס
לשבת

בשבוע שעבר טענתי כאן כי הח”כים החרדים צריכים בקדנציה הקרובה, כחלק מחיזוק הקשר עם הציבור הרחב של בוגרי הישיבות העמלים לפרנסתם, לדאוג גם עבור הורים החפצים בכך למוסדות חינוך חלופיים לזרם הממ”ח. קרי, מצד אחד מוסדות שהתכנים בהם אינם נשלטים על ידי המדינה, ומצד שני, מוסדות שיש בהם מקצועות נוספים, המקנים כלים חיוניים לחיים למי שיחפוץ להשתלב בשוק התעסוקה.

בין שלל התגובות שקיבלתי (רובן תומכות, אבל זו לא חכמה גדולה) היו גם ביקורות נוקבות, היה מי שתהה הכיצד העזתי להיות מאן דאמר בעניין רגיש כל כך (ספוילר: אני לא), והיה מי שהעיר שבעניין כזה יחליטו רק גדולי ישראל (ובכן, כן). אבל הביקורות פספסו נקודה אחת מרכזית – זה לא כל כך משנה מה אתם חושבים.

ויכוחים השקפתיים או אידיאולוגיים הם עניין חשוב, ומובן מאליו שאיני מתיימר להיות בעל דעה בעניין. יש לנו מנהיגים לדור ועליהם אנחנו נסמכים. הנושא בו עסקתי אינו ויכוח השקפתי, אלא מציאות שיש להתמודד איתה. אין כאן יהודים הניצבים לשאול האם לעשות כך וממתינים בדחילו להכרעה, יש כאן יהודים רבים משלנו שעושים כך ולא מתכוונים לוותר על זה. מבחינת רובם (ותאמינו לי ששוחחתי עם עשרות כאלה) הילד שלהם ילמד מתמטיקה וכו’ ברמה גבוהה ויהי מה. נקודה. הם משוכנעים שזו אחריותם ההורית הראשונה במעלה, ושום טיעון למדני לא ישכנע אותם להשאיר את הילד שלהם בלי הידע הזה.

הנציגות החרדית פנתה לאותם אנשים בכל סבבי הבחירות האחרונים, ישבה איתם, הבטיחה להם הבטחות, סיפרה להם שהיא דואגת להם. גדולי ישראל מודעים למורכבות הזו כבר מזמן, וגם לפתרונות האפשריים (והם אפשריים). כל שנותר הוא ליישם – ויפה שעה אחת קודם.

וכרגיל, גם על הדברים האלו אתם מוזמנים להגיב וגם לבקר.

שלכם

אבי גרינצייג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד כותרות

כללי

ארץ ישראל שלנו

טורים

כמו מים ,חיים

אקטואליה

נכנס חרדי ויוצא - - - ?

כללי

נחשים בעולם התורה

אולי יעניין אותך גם

_53467824-f822-429f-b8fa-e9cb1d1c6d3b
יום בחייו של טכנאי מחשבים
_f33664f9-39b9-4ce5-9527-b38b301417be
לוח השנה היהודי - חלק ב'
סגור נגישות